Bardzo liczny gatunek owadów występujący na całym świecie (z wyjątkiem Nowej Zelandii). Dlaczego chce go przybliżyć innym? Dlatego, że nie kochamy owadów, a wśród nich jest wiele sprzymierzeńców człowieka, złotook to kolejny owad bardzo pożyteczny.

Dorosłe owady z tego gatunku żywią się pyłkiem i nektarem roślinnym oraz spadzią, albo są drapieżne – np. przedstawiciele rodzaju Chrysopa.
Natomiast larwy wszystkich złotookowatych (podobnie jak larwy biedronki) są drapieżne i zwykle bardzo żarłoczne, ale nie są zbyt piękne. Żerują na mszycach, roztoczach (na ich jajach, larwach i dorosłych osobnikach), zjadają mszyce, czerwce, miodówki, przędziorki i larwy zwójek. W ciągu 2 tyg. larwa złotooka potrafi zjeść do 450 mszyc. Z tego powodu są uważane za owady bardzo pożyteczne z gospodarczego punktu widzenia. Pomagają nam w walce ze szkodnikami upraw.
Co ważne na okres zimy często szukają schronienia w naszych domach, altanach, szopach. Przyjrzyjmy się dokładnie dorosłemu owadowi na zdjęciu i jeśli spotkamy go w naszym domu pozwólmy mu “przezimować” z nami.
Nie wiem czy kiedyś spotkałam, pewnie w miastach mniej buszują. Dobrze wiedzieć, może kiedyś będę miała róże w ogrodzie to go będę szukać do mszyc.
W centrum miasta pewnie rzadziej go spotykasz, widujemy go często jesienią, kiedy chroni się w naszych domach. Ja mam ich zawsze mnóstwo w rożnych pomieszczeniach
Dzięki Tobie Kasiu dowiedziałam się jak nazywa się powszechnie przecież spotykany owad… ta część przyrody jest mi znana tylko z czasów szkoły… dawne zatem dzieje. Dziękuję za ten wpis 🙂
Cieszę się, jest bardzo pożyteczny.