Pszczoły owady użytkowe.
Pszczoła miodna zaliczana jest do owadów użytkowych razem z jedwabnikiem morwowym i trzmielem.
Jest to grupa owadów, które są wykorzystywane przez człowieka. Wykorzystujemy ich naturalne zdolności do swoich potrzeb.
Takim owadem jest właśnie pszczoła, o której zamierzałam napisać już bardzo dawno,
Pszczoły to jedyne owady, które wytwarzają pokarm, nie tylko dla siebie, ale także dla człowieka.
Teraz skorzystałam z okazji, że w Polsce pojawiła się czarna pszczoła, która uważana była od 2002 roku za gatunek wymarły.
Czarna pszczoła.
Czarna pszczoła to największa pszczoła jaką można spotkać w Polsce. Jeśli pojawi się w naszym otoczeniu można się jej przestraszyć, bo wygląda groźnie. Dlatego chce ją przedstawić, abyśmy dobrze się jej przyjrzeli i zapamiętali. To duża niespodzianka, pojawienie się jej w Polsce. Oczywiście może użądlić, podobno bywa agresywna kilka godzin przed spodziewanym deszczem.
Pamiętaj: jest gatunkiem pożytecznym, niemal wymarłym, objętym ochroną gatunkową.
Z przerażeniem obserwuje, z jaką łatwością zabijamy wszystkie owady, nie zastanawiając się jak bardzo są pożyteczne i jak bardzo są naszymi sprzymierzeńcami.
Zgadzam się z teorią, że jeśli zabraknie pszczół na świecie, to życie na Ziemi przestanie istnieć. Jest to daleko idące stwierdzenie, ale prawdziwe, uwierz mi.
Nie wolno ich zabijać.
Różnice między pszczołą i osą.
Na pierwszy rzut oka pszczoła i osa są podobne do siebie i często są mylone.
Jednak jeśli się przyjrzymy dokładnie widzimy, że pszczoła jest bardziej krępa, mocniej owłosiona i ciemniejsza niż osa.
Jednak różnice w wyglądzie to nie wszystko. Pszczoła jest łagodna i spokojna. Osy są z natury agresywne, szybko atakują każdego, kto stanie im na drodze (może to być również pszczoła).
A teraz jedna z najważniejszych różnic. Osa kiedy żądli, za każdym razem wpuszcza tylko część zawartości gruczołu jadowego i nie zostawia żądła, bo jej żądło jest gładkie.
Natomiast pszczoła, kiedy zaatakuje musi liczyć się z tym, że to jest jej ostatni atak w życiu, ponieważ jej żądło jest w kształcie harpuna (posiada zadziory), podczas próby wyciągnięcia żądła, pszczoła wyszarpuje sobie cały aparat żądlący i zaraz po tym ginie.
Żądło pozostaje w naszej skórze, a jad jest ciągłe podawany. Należy obejrzeć miejsce użądlenia wyciągnąć je ze skóry.
Ja boję się owadów latających, jednym z nich jest pszczoła. Niby wiem, że są łagodne ale mimo wszystko się ich boję…
Chcę zwrócić uwagę, że niektóre owady są bardzo pożyteczne i nie należy ich bezmyślnie zabijać. Wyobraź sobie, jak one muszą bać się nas :).
Świetny wpis o pszczółkach, bardzo wiele wartościowych informacji, pozdrawiam 🙂
Dziękuję za miły komentarz, pozdrawiam.
Warto uświadamiać ludzi o tym jak pszczoły są pożyteczne.
Pszczoły, jak również inne owady.